Projekent Yarışması Katılımcılarından Bir Soru

Öncelikle iyi günler. Projekentte açtığınız programlama projesi hakkında biraz daha bilgi alabilmek için bu maili yazıyorum.

Takım arkadaşım ile birlikte istediğiniz xml editörü hakkında düşünceler geliştirmekteyiz şu an. Açıkçası bu yarışma öncesinde ikimiz de XML schema standartı konusunda bilgi sahibi değildik. Daha da kötüsü bu standartın derinliğini yeni fark ediyoruz. Burada size şunu danışma gereği duyduk: Editörün tam bir xsd doğrulama desteği sunması şart mı? Yoksa xsd dosyası sadece auto-complete amaçlı mı kullanılacak?

Eğer doğrulama editör içinde yapılacaksa, bu doğrulama full-xsd mi olmalı, yoksa bazı eksiklere izin verir miydiniz? Mesela ve ile gerçekten karışık doğrulamalar yaptırılabiliyor. Bizim için daha da kötü olansa, bu doğrulamaların xpath kullanıyor olması. Düzenlemenin sürdüğü bir dosyada xpath kullanamıyoruz.


Selam,

Çok iyi bir soru gerçekten. Şimdi bakıyorum da yarışma sayfasındaki yazıda bu konunun altını daha iyi çizebilirmişim. Sadece şunu diyerek geçiştirmişim konuyu:

“XSD’yi isterseniz Java servleti ile parse edebilirsiniz. “

Karışıklığa meydan vermemek için sorduğun sorunun kesin ve net cevabını hemen yazmak istiyorum.

Hiçbir şekilde, kesinlikle, asla, aman ha aman, sakın ha, never ever, XSD parser yazmayın.

Hiçbir şekilde, kesinlikle, asla, aman ha aman, sakın ha, never ever, XSD parser yazmayın.

Hiçbir şekilde, kesinlikle, asla, aman ha aman, sakın ha, never ever, XSD parser yazmayın.

Eğer yazmaya başladıysanız derhal bırakın. Kodu silin. Hard diski yakın.

Neden diye soracak olursan, bu sorunun cevabını zaten vermişsin. XSD doğrulama, bu yarışmanın amacını aşan, çok karışık ve çok uzun bir iş. Bunlardan daha da önemlisi, hatta çok ama çok ama çooook daha önemlisi XSD doğrulama ve parse etme zaten çözülmüş problemler. Diğer bir deyişle, tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok. Java’da bu iş için kullanılan kütüphaneleri bir servlet yardımı ile çağırabilirsin. XSD parse eden JavaScript kütüphaneleri var mı bilmiyorum. Varsa onları da kullanabilirsin.

Bu projenin ve genel olarak bütün yazılım projelerinin amacı, mevcut bilgi birikimini kullanıp, üzerine kendi katkını ekleyerek henüz yapılmamış olanı yapmaktır. Çorbaya kararında tuz ekme sanatıdır yazılım mühendisliği. Az ekersen tadı olmaz, çok ekersen tadı kaçar.


Hepinize başarılar. 

Yalım K. Gerger

Comments

Popular posts from this blog

JavaScript DecimalFormat

Wrapping PL/SQL Source Code and a Strange Bug (PLS-00753)

An ADF Faces ProgressIndicator Example for File Upload